AvrupaHaberler

TKP/ML Fransa Örgütlülüğü: “Pierre Ölümsüzdür!”

4 Aralık Pazartesi günü yaşamını yitiren Fransa Maoist Komünist Parti (PCM) kadrosu Pierre için TKP/ML Fransa Örgütlülüğü bir açıklama yayınladı. Açıklamayı olduğu şekliyle yayınlıyoruz:

Maoizm’in Sadık Öğrencisi Pierre Ölümsüzdür!

Fransa’da Maoist mücadelenin temsilci isimlerinden Pierre, 2 Aralık tarihinde yaşadığı talihsiz kaza nedeni ile girmiş olduğu koma sonucu bulunduğu hastanede 4 Aralık Pazartesi günü yaşamını yitirmiştir.

81 yıllık yaşamının her anını sınıf mücadelesine adayan, devrim ve komünizm mücadelesinde, Fransa’da Maoizm’in teorisyenliğini yapan PCM-Fransa(Maoist Komünist Parti) kadro militanı Pierre, enternasyonal mücadelenin değerli bir kaybı olmuştur. Bütün yaşamını devrim ve halka hizmete adayan Pierre, 1968 Mayıs tarihinde Fransa’da ve dünyada yükselen devrimci gençlik hareketi ile devrimci mücadeleye yakınlaşmış ve yaşamının son anına dek mücadelede kararlı ve ısrarcı olmuştur. Fransa’da MLM ideolojide revizyonist-reformist her türlü sapmalar Marksist cepheyi ablukaya alırken, Trockist-Anarşist akımlar Avrupa ve Fransa’da yükselişe geçerken dahi MLM’nin sadık öğrencisi olan Pierre, Maoizm’i savunmaktan geri durmamıştır. Yaşama gözlerini yumduğu o talihsiz kazayı, katıldığı bir eylem dönüşü yaşayan Pierre 81 yıllık yaşamının her anını mücadeleye adamıştır. Mücadelesi boyunca göçmen örgütlerle de dayanışmayı büyüten Pierre, Yetiş Yalnız(Ahmet) yoldaşla bir çok alanda faaliyet yürütmüş ve onun anısının her alanda yaşatılması gerektiğini vurgulamadan geçmemiştir. Ve koca çınar Pierre mücadele anısını ardıllarına devrederek 4 Aralık tarihinde yoldaşlarının, Paris Komünarlarının ve siperdaşı Yetiş Yalnız’ın yanına kavgadaki inatçılığıyla gitmiştir. 

Yaşamı mücadele deneyimi ile dolu koca çınar, her daim genç yoldaşlarının öğretmeni, sokak eylemlerinin eksilmeyen yüzü, Fransa’da Maoizm’in temsilci ismi Pierre ardıllarının ve Enternasyonal Proletaryanın mücadelesinde yaşayacaktır. Avrupa ve Fransa’da emperyalist-kapitalizmle yaşamının son anına kadar bıkıp usanmadan mücadele eden Pierre’i ölümsüzler kervanına yolcularken anısı mücadelemiz, inancı inancımız olacaktır.

Pierre ölümsüzdür!

Devrim ve Komünizm Şehitleri ölümsüzdür!

Yaşasın Proletarya Enternasyonalizmi!

TKP/ML(Türkiye Komünist Partisi/Marksist Leninist) Fransa Örgütlülüğü

Etiketler

bağlantılı haberler