Türkiye

Suriye sınırına “kulekol” yapılıyor!

Zulüm ve şiddet uygulayan bir sistemin bekçileri, korkudan olsa şimdide korunaklı kurşun geçirmez “Kulekol” lar inşaa ediyor.!!

Türkiye-Suriye sınırındaki 688 kilometrelik duvar ve İran sınırında yapımına başlanan 144 kilometrelik sınır duvarından sonra yüksekliği 15 metre, çapı 7 metre olan, ‘kulekol’ adı verilen gözetleme kulelerinin inşasına başlandı. 4  parça Kürdistan coğrafyasını birbirinden izole etmeyi amaçlayan sınır duvarının ardından inşa edilen “kulekollar”dan şimdilik 21 adet olacak.

Sınır duvarının arasına belli aralıklarla yerleştirilecek yüksek güvenlikli gözetleme kulelerinde, 10 kişilik bir asker grubu yaşamını sürdürebilecek.

Antep ve Kilis illerindeki sınır hattına toplam 21 adet kulekol yapılacak. Bunların 18’i Kilis-Antep hudut hattında, 3’ü ise Antep- Karkamış hudut hattında yer alacak. Kulekolların yanı sıra özellikle mayınlı bölgelere ve IŞİD’in çekilirken el yapımı patlayıcı döşeyerek tuzaklama yaptığı yerlere pasavan yollar inşa ediliyor.

Yerine göre değişmekle birlikte 10 kilometre aralıklarla yapılacak bu yollar sayesinde riskli araziden geçerek güvenlik duvarına ulaşacak askerler, sınır hattı boyunca istedikleri noktaya müdahale edebilecek. Atış mazgalları da olan kulekolların camları kurşun geçirmez.

Etiketler

bağlantılı haberler