Tarihsel Bellek

Stalin’nin kızları ve Lyudmila Pavliçenko !

1917 Büyük Ekim devriminin 100. yılında, Ekim devriminin yaşatılması ve savunulmasında, Lenin`in ölümü sonrası dönemde, Bolşevik Partinin ve  Stalin önderliğinde Sovyetlerin,  Nazi ordularınca işgaline karşı kahramanca direnen Kızıl ordunun yanısıra, Komsomol’un üyeleri genç komünist kadınlar, Hitlerin askerlerini bozguna uğratmada çok önemli direnişler gösterdiler. Bu direnişlere öncülük eden Stalinin kızları olarakta anılan seçkin  200 kadın partizan dan biride keskin nişancı  Ljudmila Michailowna Pawlitschenko idi.

Onların anısını yaşatmak ve tarihsel belleğimizi canlı tutmak için paylaşıyoruz.

İkinci Dünya Savaşı’nda Nazi ordularının Sovyetleri işgaline karşı anayurdunu savunmak amacıyla Sovyetler genelinde 800.000’in üzerinde kadın ileri cephe savaşına katılarak ülkesini kahramanca savundu ve işgalci Nazi ordularına büyük darbeler indirdi.
Bu yiğit kadınların 500. 000’i dönemin Komünist Gençlik Örgütü olan Komsomol’ün üyesi ve taraftarı genç kadınlardı.
Ayrıca bu kadınlardan seçilen ve sayıları 200’ün üzerinde olan ve değişik cephelerde takım halinde savaşarak Nazi ordularına önemli darbeler vurarak onları bozguna uğratan kadın keskin nişancılar birliği vardı.

Stalin’nin kızları olarakta tabir edilen bu yiğit kadın keskin nişancılardan biri de Lyudmila Pavliçenko idi.
Lyudmila Pavliçenko savaş öncesi Kiev’de Arsenel fabrikasında çalışan bir işçisi ve aynı zamanda da bir ünversite öğrencisi idi.
Savaş başladığında hekes gibi oda, işkalci Nazi ordularına karşı sosyalist anayurdunu savunmak amacıyla cepheye gider ve cephede savaşırken gösterdiği cesaret ve iyi silah kullanma yeteneğinden dolayı kadın keskin nişancılar birliğine katılır.
Lyudmila, savaş boyunca 36’sı keskin nişancı ve üst rütbeli olmak üzere toplam 309 işgalci Nazi faşistini  ve pek çoğunuda yaralayarak safdışı bırakır.

Etiketler

bağlantılı haberler

ilginizi çekebilir

Close