Türkiye

Nuriye Gülmen için tahliye kararı

OHAL ve KHK uygulaması kapsamında ihraç edilen ve buna karşı ‘’İşimizi geri istiyoruz’’ diyerek ile açlık grevine başlayan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın yargılandığı davadan bugün karar çıktı.

Semih Özakça ve Acun Karadağ’ın tüm suçlamalardan beraatına ve adli kontrol şartının kaldırılmasına karar verildi. Nuriye Gülmen’in ise tahliyesine karar verildi.

Savcı, Gülmen’in delilleri karartma şüphesinin kalmaması ve kaçma şüphesinin olmaması gerekçesi ile adli kontrol talebi ile tahliyesini istedi.

Duruşmada konuşmaya başlayan Semih Özakça “Ben talimatı vicdan örgütünden aldım. Talimatı öğrencilerimden aldım. Onlar gözyaşı dökerken, söz verdim geri döneceğim diye” ifadelerini kullandı.

Aranın ardından tekrar başlayan duruşmada ilk olarak Semih Özakça konuştu. Özakça öğrencilerine seslenerek “Sizin için direniyorum, yanınıza geleceğim” dedi.

Duruşmaya SEGBİS ile bağlanan Nuriye Gülmen ifadesinde “Bana henüz savunmamı vermemiş olmama rağmen ısrarla tanık beyanları ve mütalaaya karşı beyanlarımı sormanızı anlamıyorum. Üç duruşmadır bu böyle, bana SEGBİS’i dayatıyorsunuz, ben bu şekilde savunma vermek istemiyorum” dedi.

Saatler boyu ifadelerle süren duruşmanın sonunda mahkeme Gülmen’in tahliyesine karar verdi. Aynı zamanda Gülmen’e “örgüt üyeliği”nden ceza verdi.

Halkın Hukuk Bürosu (HHB), hukuki geçerliliği olmayan kararın, Gülmen’in işe iadesini engellemek için verildiğini belirtti.

Semih Özakça ve Acun Karadağ ise tüm suçlamalardan beraat etti.

Etiketler

bağlantılı haberler