AvrupaHaberler

İsviçre/Bern`de Binler Yine Afrin İçin Alanlardaydı!

İsviçre/Bern`de Binler Yine Afrin İçin Alanlardaydı!

Faşist Türk devletinin Afrin`e yönelik bombardıman ve işgal harekatı 23. güne girerken, uluslararası alanda Afrin halkına sahiplenme aralıksız devam ediyor.

İsviçre Afrin-Rojava Direniş Platformu tarafından, Bern`de organize edilen bir miting ile faşist işgal protesto edildi.

İsviçre`nen hemen her alanında günlük planlanan eylemler organize eden platform, bugün de Bern kantonunda merkezi bir miting düzenleyerek, işgale karşı mücadeleyi yükselteceklerini ifade ettiler.

Bern parlamentosu önünde saat 14:00`te gerçekleşen miting öncesinde , Bernli anarşistlerce organize edilen, Türkiyeli kurumlardan PARTİZAN`ın da katılım sağladığı bir yürüyüş gerçekleştirildi. Polisin izin vermemesine rağmen yapılan yürüyüşte, federal parlamentonun önünde gerçekleşecek olan mitinge kadar devam edildi. Görsellik anlamında oldukça ilgi çekici ve coşkulu olan yürüyüşte, PARTİZAN kitlesinin coşkulu katılımı olumluydu. Alana gelindiğinde, Afrin Direniş Platformunun bileşenleriyle birlikte miting gerçekleştirildi.

Mitingde platform bileşenlerinin yanısıra, yerli kurum ve siyasetçiler de birer konuşma gerçekleştirdiler.Kitlenin sıklıkla sloganlarla destek verdiği konuşmalarda ortak vurgu, işgale karşı mücadelenin yükseltilmesinin gerekliliğine dair vurgulardı.

Avrupa PARTİZAN adına da yapılan konuşmada, Kürt halkıyla enternasyonal dayanışma ve mücadelenin yükseltilmesinin zorunluluğuna vurgu yapıldı.

Lozan

İsviçre`de diğer etkinlik/eylem ise Lozan`da gerçekleştirildi. Yerel alanda oluşturulan Afrin-Rojava Direniş Platformunca, 06 Şubat 2018 günü, Kanton meclisi önünde toplanılarak meclis yetkilileri ile görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Hazırlanan dosya sunulmuş, TC`nin faşist işgal ve katliamlarının Lozan Kanton meclisi gündemine taşınması ve devamında İsviçre Federal meclisinin gündemine taşınması anlamında olumlu ve verimli bir görüşme gerçekleştirilmiştir.

Platform olarak yine 09.Şubat günü, saat: 18:00`de alınan karar gereği, Riponne meydanında toplanılmış ve place de europa alanına kadar kitlesel bir yürüyüş gerçekleştirilmiştir. Yol boyu susmadan sloganlar haykıran kitle, yürüyüş alanının sonunda türkçe ve fransızca konuşmalar gerçekleştirilmiştir. Bugün Bern`de gerçekleşen mitinge katılım çağrılarının yapıldığı yürüyüş sonlandırılmıştır.

Etiketler

bağlantılı haberler