Tarihsel BellekTürkiye

109 kişinin hayatını kaybettiği Ankara Katliamını Unutmadık, Unutmayacağız !

Katliamın üzerinden iki yıl geçti: 30 kişinin tedavisi sürüyor, altısının durumu ağır.

Ankara’da 10 Ekim 2015’te 109 kişinin hayatını kaybettiği intihar saldırısında yaralı kurtulanlardan bazıları, katliamın üzerinden iki yıl geçmesine rağmen halen tedavi görüyor.

KESK, DİSK, TMMOB ve TTB tarafından Ankara’da düzenlenen ‘Emek, Demokrasi ve Barış’ öncesinde Ankara Tren Garı binası önünde IŞİD’in gerçekleştirdiği saldırı sonucunda 500’den fazla kişi de yaralanmıştı. Katliam sonrası polis yaralıların olduğu bölgeye gaz bombaları ile saldırmış ambulanslar uzun süre yaralıları nakletmemişti.

Bianet’ten Tansu Pişkin’in haberine göre saldırının üzerinden tam iki yıl geçti ancak halen tedavi görenler var.

10 Ekim Barış ve Dayanışma Merkezi’nin verilerine göre, yaralılardan çoğunun fiziksel tedavisi sona erdi. Ancak 30 kişinin fizyolojik tedavisi devam ediyor.

Yaralılardan biri yoğum bakımda, iki kişi kısmi felce bağlı olarak uzun süreli tedavide, üç kişi de uzuv kaybı nedeniyle protez tedavisi görüyor.

Altı ağır yaralı haricinde vücudunda şarapnel, bilye madde kalan, yüksek sesli patlama nedeniyle işitme fonksiyonu kaybı yaşayan, ameliyat günü almış veya yakın dönemde ameliyat olmuş ve periyodik olarak doktor kontrolüne gitmek zorunda kalan 24 yaralı daha var.

Polis yaralılara müdahaleyi engelledi

Barış mitingindeki çifte bombanın ardından polis alana gaz bombası atmıştı. Ayrıca ambulansların TOMA’lar nedeniyle olay yerine ulaşmakta zorlandıkları belirtilmişti.

Türk Tabipler Birliği’nin (TTB) raporunda, sağlıkçıların polisin gaz atması nedeniyle bir süre nefes alabilecekleri bir yere gidip bekledikleri, döndüklerinde yaralıların öldüklerini anlattığı belirtilmişti.

İnsan Hakları Derneği (İHD) de raporunda ambulansların yoğun olarak gelmeye başladığı dakikalarda polisin tek yolu tıkayarak geçişi geciktirdikleri anlatılmıştı.

Ankara Valiliği, sağlık hizmetinde eksiklikleri bulunduğu 11 personel hakkında soruşturma izni de vermemişti.

Katliam sonrası açılan davanın ilk duruşması Ankara 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde 7 Kasım 2016’da başladı.

Davada 19’u tutuklu 17’si firari 36 sanık yargılanıyor. Sanıklar hakkında ‘birden çok kasten öldürme’ suçundan 100’er kez ağırlaştırılmış müebbet, ‘anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs’ suçundan birer kez ağırlaştırılmış müebbet ve ‘kasten öldürmeye teşebbüs etmek’ suçlarından 5 bin 83 yıldan 7 bin 820 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

İddianamede, katliamın emrinin IŞİD’in Türkiye sorumlusu İlhami Balı’nın verdiği bilgisi yer aldı.

Etiketler

bağlantılı haberler